PIECE KOMINKOWE ANI WKŁADY KOMINKOWE NIE BĘDĄ ZAKAZANE!

26.3.2024

Nie dajcie się zwieść dezinformacjami.

Informacje o rzekomym zakazie ogrzewania piecami kominkowymi i wkładami kominkowymi są nieprawdziwe i budzą niepotrzebne obawy, co negatywnie wpływa na decyzje dotyczące sposobów ogrzewania gospodarstw domowych. Jako jeden z wiodących europejskich producentów tych urządzeń grzewczych, chcemy odpowiedzieć na te doniesienia i powiedzieć prawdę.

Nowoczesne piece kominkowe, wkłady kominkowe ani kominki nie są przedmiotem żadnych zakazów. Nic takiego, o ile wiadomo z oficjalnych źródeł, nawet nie jest przygotowywane. Chcemy Państwa zapewnić: te i podobne informacje wprowadzają w błąd i często są całkowicie wymyślone.

Wszystkie nasze produkty, przeznaczone do ogrzewania domów jako urządzenia wewnętrzne, przechodzą rygorystyczne testy, pomiary i certyfikację w niezależnych laboratoriach. Zapewnia to spełnienie najwyższych aktualnych standardów jakości i rygorystycznych limitów emisji.

 

Klasy emisyjne dotyczą kotłów centralnego ogrzewania, natomiast nie dotyczą pieców kominkowych

Zasadnicze jest także rozróżnienie pieców kominkowych, wkładów kominkowych do budowy kominków oraz zupełnie innego segmentu – klasycznych kotłów centralnego ogrzewania. Właśnie kotły na drewno podlegają obecnie pewnym ograniczeniom według ich klasy emisji. Nie mają one jednak nic wspólnego z piecami kominkowymi i wkładami kominkowymi, dla których obowiązuje Ecodesign (Ekoprojekt), natomiast klasy emisji dotyczą tyko kotłów centralnego ogrzewania. Po prostu kominki i piece nie są kotłami.

Co prawda, w Republice Federalnej Niemiec od kilku lat funkcjonuje system stopniowej wymiany starszych, opalanych drewnem urządzeń centralnego ogrzewania. Zawsze jest określony termin, w którym niespełniające wymagań urządzenia są wycofywane i muszą zastąpione nowymi paleniskami. Niestety, część naszych mediów zinterpretowała ten fakt „na swój sposób” i przedstawiła go jako przygotowywaną nowość dotyczącą także dla naszego kraju. Jeszcze raz przypominamy, że te informacje dotyczą wyłącznie Niemiec.

 

Ecodesign (Ekoprojekt): Co to jest i dlaczego jest ważny dla pieców kominkowych i kominków?

W przypadku pieców kominkowych i wkładów kominkowych w całej UE, czyli także w Polsce, obowiązuje europejska norma Ecodesign – będąca zbiorem unijnych zasad i wymagań dotyczących szerokiej gamy wyrobów. Co należy rozumieć pod pojęciem Ecodesign w ramach wyrobów Romotop? Piece kominkowe i wkłady kominkowe muszą spełniać wspomniane już limity emisji, daną efektywność energetyczną, niskie zużycie paliwa, i inne. Celem jest bezpieczeństwo użytkowania, funkcjonalność, przyjazność dla środowiska, a przede wszystkim ochrona zdrowia ludzi. Nowoczesne urządzenia grzewcze marki Romotop bez problemów spełniają, a często nawet przekraczają wymagania normy Ecodesign.

Piece kominkowe i wkłady kominkowe są jedynym naprawdę niezależnym źródłem ciepła o wysokiej wydajności, które wykorzystuje jako paliwo odnawialny surowiec - drewno. Dzięki temu są produktem ekologicznym o minimalnym wpływie na środowisko. Oczywiście ważne jest przestrzeganie zaleceń podanych w instrukcji obsługi wyrobu, w szczególności stosowanie opału dobrej jakości i zapewnienie warunków niezbędnych do prawidłowej pracy, co obejmuje również regularną konserwację i kontrolę.

Możliwość wyboru ekologicznej i ekonomicznej metody ogrzewania pozostaje zatem nadal nienaruszona. Jesteśmy tu, aby pomóc Państwu w wyborze pieca kominkowego i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o wyrobach, ich zaletach i dostępnych opcjach, nie wahajcie się skontaktować z naszymi wykwalifikowanymi i autoryzowanymi sprzedawcami.


Rozumiemy, że prawdziwe i sprawdzone informacje są kluczem do podjęcia świadomej decyzji. Dlatego oprócz naszego stanowiska podajemy także linki do wiarygodnych źródeł, które zapewniają najpełniejsze informacje na temat ogrzewania za pomocą lokalnych urządzeń grzewczych, takich jak piece kominkowe i wkłady kominkowe. Obejmują szeroki zakres informacji i kontekstów, w tym kwestie ekonomiczne, środowiskowe i zdrowotne.

Dziękujemy za zaufanie.Artykuł Cechu Zdunów Republiki Czeskiej, pełny jasnych faktów i informacji związanych z tematem ogrzewania domów piecami, piecami kominkowymi lub kominkami.
O tym, dlaczego jest to nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne. Wskazuje na wsparcie Unii Europejskiej w zrównoważonym wykorzystaniu lasów i biomasy drzewnej jako odnawialnego źródła energii.


 

W społeczeństwie panuje zamieszanie wokół zakazu ogrzewania drewnem w piecach i wkładach kominkowych, jednak artykuł portalu Dřevostavitel wyjaśnia, że zaostrzenie limitów emisji nie oznacza całkowitego zakazu ogrzewania drewnem i przypomina o wsparciu UE dla ekologicznych urządzeń grzewczych.
Zakaz ogrzewania drewnem w piecach i wkładach kominkowych. Wielu Czechów żyje w wielkim błędzieKomisja Europejska – Ecodesign
Piece i wkłady kominkowe
Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 - wymogi dotyczące ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe
O Ecodesign ogólnie

 Nowe zielone światło dla oszczędności
Możliwość dotacji na: Piece – indywidualnie budowane piece akumulacyjne na biomasę

 Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej
Ustawa o ochronie atmosfery

 


Wybierz język